Gdzie tak naprawdę znika tłuszcz podczas odchudzania?

Pytanie to postawione oraz opracowane zostało przez australijskich badaczy Rubena Meermana i Andrew Browna (University of New South Wales w Sydney) w bożonarodzeniowym wydaniu „British Medical Journal”. W badaniu udział wzięło 50 lekarzy ogólnych, 50 dietetyków i 50 trenerów osobistych.

Oczekując otrzeźwienia i istotnego dla wciąż panującego dzisiaj nieprawdziwego i nieaktualnego przekonania o metabolizmie tłuszczów otrzymano następujący rezultat: Żaden z lekarzy, żaden z osobistych trenerów i dietetyków, oprócz 3 osób, nie znał prawidłowej odpowiedzi. Tylko 3 z 150 ekspertów odpowiedziało na pytanie poprawnie (całe 2%)! Dla nas to bez różnicy.

Zdecydowanie najczęstszą odpowiedzią była przemiana tłuszczu w energię i ciepło, a następna alternatywna odpowiedź to kał, mięśnie, pot i mocz. Niektórzy, ale niewielu respondentów, przynajmniej nie udzelili odpowiedzi.

W rzeczywistości, 84 procent tłuszczu jest wydzielane i wydychane, podczas gdy tylko 16 procent jest przekształcane na wodę, która jest wydalana z pęcherza lub, jak CO2 przez płuca. Utracone kilogramy są dlatego w przeważającej części wydychane.

Tłuszcz jest magazynowany w naszych ciałach w komórkach tłuszczowych w postaci kropelek tłuszczu (= trójglicerydy), cząsteczek trójglicerydy, które składają się z atomów wodoru, węgla i tlenku węgla. Aby pozbyć się tych komórek tłuszczowych, muszą one zostać podzielone na drodze chemicznej utleniania, w tym spalania, wobec czego potrzebują cząsteczki tlenu do konwersji tłuszczu w dwutlenek węgla (CO2) i wodę (H2O). Z 10 kg utraty tłuszczu średnio 8,4 kg pochodzi z oddychania. Pozostałe 1,6 kg jest wydalane do wody i płynów ustrojowych, takich jak mocz i pot.

Zamiana na tłuszcz i jego degradacja jest złożonym procesem biochemicznym, a nie tylko „czystym fizycznie” procesem propagowanym przez przestarzałe teorie jako wartości opałowe i kaloryczne. Oczywiście, jeżeli weźmiemy pod uwagę długi okres, w którym spożywamy więcej kalorii niż powinniśmy konsumować możemy tak twierdzić.

Równie ważne, a nawet ważniejsze, są więc składniki odżywcze, które dostarczają kalorii. Gdy wzrost naszego poziomu cukru we krwi (= glukoza) jest zbyt wysoki, poziom insuliny wytwarzanej przez trzustkę wzrasta, co zapobiega w znacznym stopniu opisanemu powyżej procesowi. Jeśli insulina nie jest wytarzana, lub wytwarzana w bardzo niewielkiej ilości, tłuszcz możne ulec rozbiciu i zostać wydychany. Insulina hamuje lub zapobiega temu procesowi. Jednakże, gdy poziom glukozy we krwi spada poniżej określonej wartości (80-100 mg/dl), organizm cierpi z powodu głodu lub braku energii (patrz poniżej). Nasz mózg jako główny narząd „płacze” ze względu na zaopatrzenie w żywność.

Dlatego, dla optymalnego spalania tkanki tłuszczowej, kluczowa jest ilość i jakość składników odżywczych lub środków spożywczych i ich równowaga odżywcza i kształt krzywej cukru we krwi. Im bardziej płaska jest krzywa cukru we krwi, tym mniej insuliny jest wytwarzane i większa ilość tłuszczu ulega rozkładowi. Ponadto, uczucie sytości trwa dłużej (patrz poniżej).

Skład i zastosowanie Kureny zapewniają wszystkie te składniki. Dodatkowo jelito jako największy narząd trawienia pokarmowego i narząd centralnej „kontroli” udziela wsparcia wątrobie dzięki unikalnej recepturze. Dlatego dzięki Kurenie w czystej postaci możliwa jest znacznie wyższa utrata tkanki tłuszczowej poprzez ograniczenie kalorii. Ponadto, nie występuje efekt jo-jo ani utrata mocy, ponieważ metabolizm jest wystarczająco napędzany poprzez korzystanie z rezerw tłuszczowych. Dlatego występuje zarówno szybki, zdrowy i zrównoważony system odchudzania.